Dywaniki antypoślizgowe są niezbędne w wielu miejscach. Jakie są ich zalety? Kiedy warto je kupić? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Mata antypoślizgowa — dlaczego należy ją kupić?

Niektóre powierzchnie, takie jak kafelki i laminaty, stają się wyjątkowo śliskie, gdy są mokre. Wiele wypadków, czy to w miejscu pracy, czy w domu, jest wynikiem poślizgnięcia się i upadku na mokrej podłodze. Dywaniki łazienkowe ochronią Cię przed upadkiem na mokrą posadzkę. Zastosowanie mat antypoślizgowych w miejscach narażonych na działanie wilgoci może znacznie zmniejszyć ryzyko obrażeń. Dywaniki antypoślizgowe zwiększają przyczepność, a jednocześnie zapobiegają zawilgoceniu.

Rodzaje dywaników antypoślizgowych

  • Piankowe maty antypoślizgowe — są powszechnie spotykane w domach i idealnie nadają się do krótkich, stacjonarnych zadań w łazience, kuchni lub pralni. Są to tak zwane dywaniki łazienkowe.
  • Guma piankowa — maty antypoślizgowe z gumy piankowej są bardziej wytrzymałe niż dywaniki antypoślizgowe z pianki. Zazwyczaj stosuje się je w warsztatach, zakładach produkcyjnych i garażach. Są one dostępne w postaci elementów łączonych, dzięki czemu można je dopasować do większości miejsc pracy.
  • Twarda guma — są one trwałe, ale nie są tak wygodne, jak pozostałe opcje, co oznacza, że najlepiej sprawdzają się w środowisku produkcyjnym. Zazwyczaj są one również wyposażone w otwory, których zadaniem jest zapobieganie przedostawaniu się cząsteczek i płynów na powierzchnię maty. Jeżeli zostanie ona zainstalowana w miejscach, w których pracownicy muszą stać przez wiele godzin, mogą one zapewnić pełne wsparcie dla stóp, nóg i pleców. Ponadto pomagają one zapobiegać szkodliwym skutkom zdrowotnym, które mogą wynikać ze stania na twardych powierzchniach bez mat antyzmęczeniowych.

Dywanik antypoślizgowy — należyta ochrona podłogi

Maty antypoślizgowe to nie tylko produkt, który chroni ludzi, jest to także ochrona podłóg. Zdarzają się sytuacje, w których chcesz uchronić podłogę przed uszkodzeniem, na przykład w przypadku przejeżdżania po niej ciężkich przedmiotów lub maszyn. Możesz też po prostu potrzebować dodatkowej ochrony po zainstalowaniu nowych podłóg w swoim obiekcie. Dywany antypoślizgowe mogą zapewnić ochronę, której szukasz, za przystępną cenę. Warto także dodać, że w większości przypadków maty wymagają jedynie minimalnej konserwacji, aby można było z nich korzystać przez lata. Wystarczy umyć lub wytrzeć matę antypoślizgową z brudu, lub cieczy i jest ona gotowa do dalszego użytkowania. Niektóre maty antypoślizgowe są odporne na działanie chemikaliów, dzięki czemu nie trzeba się martwić o ich uszkodzenie w przypadku rozlania chemikaliów.