Kupując dobre ręczniki, warto pamiętać o tym, że nigdy nie będą one w stanie idealnym przez długi czas, jeżeli nie zostaną odpowiednio zadbane. Nie bez znaczenia jest również odpowiedni sposób suszenia. Właściwa dbałość o ręczniki sprawia, że są one piękne, miękkie i puszyste. Dokładnie takie powinny być ręczniki hotelowe, aby goście poczuli się komfortowo. Jak je prać, by zostały utrzymane w jak najlepszy stanie ?

Zasady prania ręczników domowych i hotelowych

Hotelowe ręczniki dobrze sprawdzają się nie tylko w hotelach, ale i gospodarstwach domowych. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że są znacznie trwalsze od tych dedykowanych do zastosowania domowego pod warunkiem jednak, że są odpowiednio zadbane. Warto pamiętać o tym, że niezależnie, od tego, jaki ręcznik kupujemy, zawsze przed pierwszym użyciem należy go wyprać. Dzięki temu dobrze będzie wchłaniał wilgoć ze skóry i oczywiście pranie pozwoli pozbyć się z niego nagromadzonych zanieczyszczeń i składników chemicznych zastosowanych przy produkcji.

Ręczniki należy prać oddzielone od innych rzeczy, posegregowane kolorystycznie. Jest to dobry sposób na to, by zachowały swoją puszystość na dłuższy czas. Dopuszczalne jest pranie ręczników hotelowych w wysokich temperaturach, sięgających nawet 90°C. Dotyczy to jedynie modeli hotelowych. Domowe ręczniki mogą być prane maksymalnie w temperaturze 60°C. Gorętsza woda może doprowadzić do ich zniszczenia.

Jak suszyć i prasować ręczniki?

Odpowiednie pranie ręczników hotelowych nie wystarczy, by były one estetyczne, miękkie i puszyste przez dłuższy czas. Ważne jest odpowiednie suszenie — tu wszystkie popełnione błędy mogą skutkować tym, że ręcznik zacznie butwieć, a także nie będzie zbyt dobrze radził sobie ze wchłanianiem wody.

W przypadku ręczników hotelowych wirowanie należy ustawiać na możliwie jak najniższym poziomie — wirowanie nie służy żadnemu z materiałów, ponieważ przyspiesza ich niszczenie. Ręczniki mogą być suszone w suszarkach bębnowych, co jest najlepszym sposobem na pozbycie się wilgoci i zachowanie ich miękkości i puszystości. Należy unikać suszenia w mocno nasłonecznionych miejscach. Ręczniki powinny być rozwieszane nie tylko po praniu, ale i każdym użyciu — to najlepszy sposób na to, by uniknąć powstawania przykrego zapachu i rozwoju bakterii na tkaninie.

Ręczniki hotelowe nie nadają się do prasowania. W trakcie tej czynności dochodzi do spłaszczenia pętelek, czego efektem jest nie tylko zmniejszenie wchłanialności, ale również puszystości materiału.