Jeszcze do niedawna haftowanie kojarzyło się z dość dobrze znaną i uprawianą przez większość kobiet sztuką. Trudno zresztą nazwać efekty tej pracy czymś innym niż dziełem sztuki, gdyż nawet i dziś odzież ta prezentuje się nadzwyczaj pięknie. W kategoriach estetyki przewyższą ją jedynie haft komputerowy, któremu poświęcony jest niniejszy tekst.

Czy komputer może haftować?

Haftowanie za pomocą komputera i maszyny hafciarskiej nie jest niczym nowym, ani też organizacyjnie skomplikowanym. Jedyne co trzeba zrobić, to połączyć igłę i nić z odpowiednim mechanizmem, który będzie wprowadzany w ruch przez specjalny układ sterowników. Aby to wszystko mogło funkcjonować, konieczne jest wprzęgnięcie całego tego systemu w odpowiedni program. Dziś jednak nie jest to trudne, biorąc chociażby pod uwagę osiągnięcia polskich informatyków i programistów. Stworzenie odpowiedniego programu będzie zatem ograniczać się do napisania kodu działającego w odpowiednim środowisku programistycznym.

Haft w wydaniu komputerowym

Haftowanie przy użyciu komputera jest dużo efektowniejsze od haftowania ręcznego. Proces ten odbywa się znacznie szybciej, a dzięki wykorzystaniu cienkiej nici uzyskany efekt jest dużo bardziej precyzyjny. Co więcej, wykorzystanie do tego celu komputera zmniejsza prawdopodobieństwo zerwania nici. Umiejętnie napisany program to gwarancja, że projekt zostanie wykonany w sposób dokładny i bezbłędny. Mało tego! W ten sposób można haftować grafiki o wyjątkowym, wręcz cyfrowym poziomie realizmu, w których barwy będą zmieniać się niczym w kalejdoskopie. W ten sposób można dekorować odzież, ręczniki, torby, serwetki i inne przedmioty codziennego użytku.

Zawsze i wszędzie

Choć w ostatnich latach dużą popularnością cieszy się np. nadruk na odzieży, to właśnie haft komputerowy pozwala uzyskać niesamowity efekt estetyczny, do którego poziomu żaden nadruk nie jest w stanie nawet się zbliżyć. Co więcej, technika haftowania jest znacznie trwalsza od techniki nadruku. Haftowanie to pewność, że uzyskany w ten sposób projekt będzie na stałe związany z określonym podłożem. Jego różnorodność kolorystyczna jest w tym przypadku nieograniczona. Jedynym czynnikiem, który możne na nią wpłynąć jest kolorystyka dostępnych nici. Biorąc jednak pod uwagę technologię ich barwienia, nie ma tu w zasadzie żadnych ograniczeń.

Reasumując, haftowanie przy pomocy komputerowej maszyny haftującej to zupełnie nowa odsłona techniki znanej już od setek lat. Co ważne, nie jest to technika trudna we wdrożeniu, lecz stosunkowo proste i w miarę tanie narzędzie do dekoracji różnych powierzchni.